Scouts Australia

SILVER EMU

Rick Goode                                         Assistant Chief Commissioner Adult Support, ACT Branch

David Jones                                        Assistant Cub Scout Leader, Amaroo Scout Group

 

SILVER KOALA

Chris Clark                                           Leader-in-charge, Scout Fellowship I, ACT Branch

Fay Padarin                                          Group Leader, Badimara Scout Group

Sarah Smith                                        Cub Scout Leader, Kama Scout Group

Michelle Taylor                                      Group Leader, Lake Tuggeranong Sea Scout Group

 

SILVER WATTLE

Paul Janssens                                      Assistant Chief Commissioner Youth Program, ACT Branch

Eric Zurcher                                        Assistant Region Commissioner Program Coordination, Northern Region

 

MERITORIOUS SERVICE AWARD

Edwin Darke                                       Scout Leader, Lake Burley Griffin Sea Scout Group

Bill Davidson                                      Group Leader, Amaroo Scout Group

Richard Fitzpatrick                              Assistant Scout Leader, Wanniassa Scout Group

Clayton Gumbrell                                Joey Scout Leader, Kama Scout Group

Matt Hobson                                      Assistant Cub Scout Leader, Diamantina Scout Group

Evan Long                                         Assistant Branch Rover Advisor, ACT Branch

Michelle McDonald                              Adult Support, Lake Ginninderra Sea Scout Group

Felicity McNeice                                  Group Leader, Birralee Scout Group

Judith Millington                                Joey Scout Leader, Weston Scout Group

Richard O'Callaghan                           Assistant Scout Leader, Wanniassa Scout Group

Cherie Penhale                                   Joey Scout Leader, Long Gully Scout Group

Craig Robilliard                                  Group Leader, Majura Mountain Scout Group

Tony Rose                                          Joey Scout Leader, Well Station Scout Group

Amanda Sheaves                               Assistant Scout Leader, Kama Scout Group

Jackie Stenhouse                               Group Leader, Kama Scout Group

Lisa Stephan                                     Group Leader, German Australian Pfadfinder Scout Group

Kenneth Wedgwood                           Assistant Cub Scout Leader, Kama Scout Group

Bill Woodruff                                     Assistant Joey Scout Leader, Kama Scout Group

 

SPECIAL SERVICE AWARD

Graham Achilles                                 Adult Support, Wanniassa Scout Group

Tim Adams                                        Assistant Group Leader, Lake Tuggeranong Sea Scout Group

Tyron Ahern                                       Leader-in-charge, Duntroon Campbell Scout Group

Charlene Barriga                               Assistant Joey Scout Leader, Les Explorateurs Scout Group

Kathryn Boesen                                Adult Support, Kama Scout Group

Kathleen De Kleuver                          Adult Support, Lake Tuggeranong Sea Scout Group

Daniel Fernandez                              Scout Leader, Les Explorateurs Scout Group

Andrew Forster                                Adult Support, Birralee Scout Group

Louise Galen-Mules                           Group Leader, Southwell Scout Group

Ian Gordon                                      Adult Support, Kama Scout Group

Antony Houghton                             Group Leader, Diamantina Scout Group

Brent Juratowitch                             Scout Leader, Amaroo Scout Group

Vance Lawrence                               Assistant Venturer Scout Leader, Southwell Scout Group

Tony Major                                      Venturer Scout Leader, Wanniassa Scout Group

Diego Martinez                                Leader-in-charge, Pioneros Scout Group

Robert Morris                                   Adult Support, Lake Ginninderra Sea Scout Group

Laura O'Connor                                Assistant Scout Leader, Lake Burley Griffin Sea Scout Group

Richard Perry                                   Joey Scout Leader, Macarthur Scout Group

Jon Powderly                                    Joey Scout Leader, Majura Mountain Scout Group

Melissa Preston                                Joey Scout Leader, Birralee Scout Group

Geoff Santleben                               Adult Support, Amaroo Scout Group

Eva Schroeder                                  Adult Support, Amaroo Scout Group

Matthew Wardell                              Adult Support, Wanniassa Scout Group

Daryl Webb                                     Assistant Scout Leader, Amaroo Scout Group

Michelle Williams                             Adult Support, Lake Ginninderra Sea Scout Group

 

Join Scouts

Click Here

Join Scouts